V lete 2022 sme zorganizovali Erasmus+ KA1 tréning „Taking Action Against Sexist Hate Speech“ spolu s partnerskými organizáciami Queerowy Maj, Bilitis Foundation, DreamTeam, Asociacija „Aktyvus jaunimas“, YOUth Connect a Gorey Youth Needs Group. Školenie bolo z dôvodu pandemických obmedzení presunuté z leta 2021 na august 2022.
Samotné školenie sa uskutočnilo v Bojniciach medzi 13. – 21. augustom 2022 pod vedením trénerskej trojice – Michaela Ujhazyová, Dariusz Grzemny a Magdaléna Musilová. Školenia sa zúčastnilo 26 ľudí z viacerých európskych krajín, ktorých téma školenia zaujala z profesionálnych alebo osobných dôvodov. Cieľom nášho tréningu „Taking Action Against Sexist Hate Speech“ bolo priblížiť našim participantom a participantkám problematiku sexistických, homofóbnych a transfóbnych nenávistných prejavov a priblížiť možné riešenia predchádzania a vyrovnávania sa s nenávistnými prejavmi v online alebo offline priestore.
Prvý deň tréningu sme sa venovali najmä teambuildingovým a spoznávacim aktivitám, ale poobede sme už načali aj tému medzinárodného systému ochrany ľudských práv, keďže téma nenávistných prejavov je neoddeliteľne spojená s vyvažovaním rôznych ľudských práv – slobodou prejavu na jednej strane a množstvom nemenej dôležitých práv na strane druhej – napr. právo na rovnosť, právo na bezpečnosť, právo na rodinný a súkromný život, právo na zdravie, atď.
Druhý deň tréningu sme si spoločne podrobne prešli definíciu nenávistných prejavov, ktorá sa nachádza vo Všeobecnom politickom odporúčaní ECRI č. 15 o boji proti nenávistným prejavom. Poobede sme sa hlbšie venovali konfliktom ľudských práv, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s nenávistnými prejavmi na internete.
Tretí deň tréningu nám participantky a participanti priblížili históriu feminizmu. Neskôr sme sa venovali problematike privilégií a pyramíde nenávisti – čo predchádza nenávistným prejavom a kam až môžu takéto prejavy zájsť (zločiny z nenávisti).
Štvrtý deň tréningu sme sa podrobnejšie pozreli na pojmy sexizmus, mizogýnia, homofóbia, transfóbia, sexuálne obťažovanie, priama a nepriama diskriminácia a patriarchát, pričom sme si uviedli aj príklady jednotlivých pojmov. Ďalej sme priblížili špecifiká nenávistných prejavov v online prostredí a príklady nenávistných prejavov, ktoré si naše participantky a participantky priniesli z ich domovských krajín. Takisto sme si predstavili 4 nástroje na boj s nenávistnými prejavmi, ktorým sme sa postupne venovali až do konce tréningu. Týmito nástrojmi sú – legislatíva, ľudskoprávne vzdelávanie, aktivizmus a iné nástroje, napríklad formulovanie alternatívnych naratívov.
Piaty deň tréningu sme začali porovnaním legislatív upravujúcich nenávistné prejavy v jednotlivých krajinách, z ktorých naši participanti a participantky pochádzajú a vysvetlili sme si, čo je ľudskoprávne vzdelávanie, aké sú jeho princípy a základné pravidlá a ako je možné pomocou ľudskoprávneho vzdelávania bojovať proti nenávistným prejavom.
Šiesty deň tréningu sme sa zamerali naalternatívne naratívy, kedy a ako ich formovať a ukázali sme si aj úspešné príklady alternatívnych naratívov.
Siedmy deň tréningu sme si priblížili aktivizmus ako nástroj boja proti nenávistným prejavom, zhodnotili sme si celý tréning a najmä nám participantky a participanti predstavili svoje plány do budúcna. Ak by len časť z nich vyšla, bude svet zase o niečo lepším miestom!
Ďakujeme všetkým zúčastneným za skvelých 9 dní plných podnetných informácií, zábavy a hlavne spolupatričnosti!